OCC Winner Announcement & Favorite Reader-Submitted Tips



Congratulations to Colleen! She is the winner of our $25 Whole Foods gift card and set of 4 placemats from YourChatMat.

We had SO much fun reading everyone’s favorite money-saving tips, and we wanted to share some of our favorites:

From Colleen:

“I make my own laundry detergent with this recipe. Uses waaay less and costs almost nothing!
2 1/2 oz grated bar soap (I use Zote)
1 c. Borax
1 c. Arm & Hammer washing soda
Can add a few drops of scented oils if desired. Tea tree oil is good for disinfecting.
Use 1 Tablespoon per load. 1-2 for heavily soiled loads!”

From Julie:

“I buy buy all of my grains, beans and dried fruits/nuts in bulk instead of buying them pre-packaged. Not only are they healthier, but they’re less expensive too! In general, I stay away from the center aisles of the store – the food there is processed and more expensive. You’re really just paying for convenience!”

From Green:

“The way I save money: simplicity and going back to the basics. Buy basic ingredients that can be used in versatile ways for many different recipes, thus saving money. So, for example, I will buy organic buttermilk, flour, baking soda and baking powder. You need only a little of each to make many, many recipes. With it, I can make buttermilk biscuits, buttermilk pancakes, buttermilk dressing, cornbread, scones, cakes several times over and still have much left over for many other recipes. That also means I don’t need to buy pancake mix, cornbread mix, buttermilk dressing, biscuit dough, cookie dough, cake mix, scone mix… on and on and on.

Another example – oatmeal. I don’t need to buy 3 different flavored boxed of instant oatmeal, plus 2 packs of trail mix, plus several packs of granola bars and so forth. I can just buy unsweetened, unflavored oatmeal, mix it with sugar, and/or cinnamon, and/or vanilla and/or raisins/dried cranberries/dried blueberries and put away in pouches. Voila! Instant oatmeal by the dozens. Those same ingredients will work just fine for making oatmeal raisin cookies, granola bars and trail mix.

I also never buy cut fruit or cut veggies. They cost so much more. I just get a big pineapple or a big melon, cut it up into chunks and put it in transparent glass refrigerator dishes. The colors are so enticing, we all automatically reach for them when opening the fridge!”

From Cindy:

“I have saved tons of money by doing my own dryer sheets. I pour liquid fabric softener into a spray bottle and spray a hankie, then toss it into the dryer with my laundry. It is fabulous, and I use my favorite brand with favorite scent.”

 

| Print

Any Thoughts?

*