Win A $25 Whole Foods Gift Card!


WANT TO SAVE MONEY SHOPPING AT WHOLE FOODS?! We have the easiest way ever!

Enter to WIN a $25 WHOLE FOODS GIFT CARD! It’s this week’s Organic Giveaway – just leave a comment here telling us your favorite money-saving tip.

The lucky winner will ALSO get a set of 4 kid-friendly placemats from YourChatMat, so you have a fun, decorative place to set down your delicious organic groceries!

| Print

26 Responses to “Win A $25 Whole Foods Gift Card!”

  1. wendy says:

    Save with Whole Food(Paycheck), great idea!

  2. Kandace says:

    Buy what you’ll use!

  3. Annika says:

    Buy an espresso machine for home so you don’t spend money for starbucks. Takes money up front but pays off in the end.

  4. Cecille says:

    Purchase sale items that you can freeze. That way you save $$ and your freezer is stocked.. :)

  5. Alanna says:

    Buy organic fresh produce that’s on sale and find frugal recipes online that use basic ingredients. It will keep your diet varied and your pocketbook happy.

  6. Colleen says:

    I make my own laundry detergent with this recipe. Use waaay less and costs almost nothing!
    2 1/2 oz grated bar soap (I use Zote)
    1 c. Borax
    1 c. Arm & Hammer washing soda
    Can add a few drops of scented oils if desired. Tea tree oil is good for disinfecting.

    Use 1 Tablespoon per load. 1-2 for heavily soiled loads!

  7. Marnie says:

    You are saving your health and well-being by buying organic, fresh produce and other products at Whole Foods. Your health has no dollar amount.

  8. Julie says:

    I buy buy all of my grains, beans and dried fruits/nuts in bulk instead of buying them pre-packaged. Not only are they healthier, but they’re less expensive too! In general, I stay away from the center aisles of the store – the food there is processed and more expensive. You’re really just paying for convenience!

  9. Elizabeth Bram says:

    my trick is to buy raw almonds in bulk since we always seem to be eating them!!

  10. Kimberly Watkins says:

    Prepare lunch and dinner ahead of time for your family, and put in fridge/freezer then you are free to do other things that have priority.

  11. lak says:

    buy the best you can, but make sure to use everything you buy. for example, use the bones, wing tips and skin from pricier free range or heritage chickens — along with the trimmings of carrots, celery and onions — to make a flavor-filled stock which, in turn, can be reduced and used to add flavor and protein to low cost grains, beans and legumes, used as a base for a noodle or rice bowl, etc. also, always know what you have in your fridge and plan meals to use perishable items before they rot. the cook once, eat twice — or more — concept helps avoid waste and saves time and energy, too!

  12. green says:

    the way i save money: simplicity and going back to the basics.

    buy basic ingredients that can be used in versatile ways for many different recipes, thus saving money. so for example, i will buy organic buttermilk, flour, baking soda and baking powder. you need only a little of each to make many, many recipes. with it i can make buttermilk biscuits, buttermilk pancakes, buttermilk dressing, cornbread, scones, cakes several times over and still have much left over for many other recipes. that also means i don’t need to buy pancake mix, cornbread mix, buttermilk dressing, biscuit dough, cookie dough, cake mix, scone mix… on and on and on.

    another example – oatmeal. i don’t need to buy 3 different flavored boxed of instant oatmeal, plus 2 packs of trail mix, plus several packs of granola bars and so forth. I can just buy unsweetened, unflavored oatmeal, mix it with sugar, and/or cinnamon, and/or vanilla and/or raisins/dried cranberries/dried blueberries and put away in pouches. voila! instant oatmeal by the dozens. those same ingredients will work just fine for making oatmeal raisin cookies, granola bars and trail mix.

    i also never buy cut fruit or cut veggies. they cost so much more. i just get a big pineapple or a big melon, cut it up into chunks and put it in transparent glass refrigerator dishes. the colors are so enticing, we all automatically reach for em when opening the fridge!

  13. Kim says:

    Make a list of what you need, and stick to it!

  14. Taylor says:

    I usually purchase frozen veggies opposed to canned. You get more for your money and you use how much you need when you need it.

  15. Sooz says:

    Leftovers! Make a big batch & you’ll be prepared for often crazy week ahead! cheers!

  16. Betsy Katz says:

    re-use old plastic bags as trash bags!

  17. Neli says:

    Making my own cleaning and beauty supplies utilizing grocery store items.

  18. cindy barriga says:

    I have saved tons of money by doing my own dryer sheets. I pour liquid fabric softener into a spray bottle and spray a hankie, then toss it into the dryer with my laundry. It is fabulous and I use my favorite brand with favorite scent.

  19. Sarah Levitt says:

    recycle water bottles and cans etc and take them to the recycle center yourself

  20. Christine says:

    I stock up on healthy packaged sauces, pasta, grains when they are on $1 or super sale. That way you have an entire dinner for nothing when the weekly sales don’t inspire you!

  21. domestic diva says:

    My favorite tip: don’t waste. Use what you have.

  22. Renee says:

    Eat before you shop and stick to your shopping list!

  23. cassie says:

    Only carry cash…..leave the credit cards at home unless you’re on a big shopping trick. It will make you more aware of what you spend and limit your purchases.

  24. mike says:

    Agree, back to basics you can’t tell what’s in pre-packaged foods anymore. We buy ingredients and cook from scratch as much as possible. It takes more time, but cost savings, but nutritional value and family together are priceless.

  25. mike says:

    You can’t tell what’s in pre-packaged foods anymore, especially chemicals. We buy ingredients and cook from scratch as much as possible. It takes more time, however cost savings are abundant, best nutritional value and family together are priceless. Had to change up comment as i mytyped my email address.

Any Thoughts?

*