Calculate The Cost-Per-Unit Price Before Buying In Bulk!


When buying in bulk, make sure it is worth the value.  Simply divide the price of the item by the number of units in the package. Compare your answer to the price of the regular size. If buying bulk is less expensive, go for it. If not, don’t risk wasting food and products and stick to buying the regular sized package!

| Print

Any Thoughts?

*